Marmara Post

55. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge Yarışması Ödül Töreni ESTÜ’de düzenlendi

55. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge Yarışması Ödül Töreni ESTÜ’de düzenlendi
41 views
07 Mart 2024 - 20:22

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) 12 ilde eşzamanlı düzenlediği ve Bursa bölgesindeki öğrencilerden dereceye girenlerin açıklandığı 55. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge Yarışması Ödül Töreni, Eskişehir Teknik Üniversitesinde (ESTÜ) düzenledi.

Eskişehir Teknik Üniversitesi’nde, 55. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge Yarışması Ödül Töreni düzenlendi. Türkiye genelinde 37 bin 125 öğrencinin, 23 bin projeyle katıltıldığı yarışmada bölge olarak seçilen 12 ilde ödül törenleri eş zamanlı düzenlendi. Burada derece elde eden öğrenciler Mayıs ayında yapılacak olan finale katılmaya hak kazandı. 12 alanda projelerini sunan öğrencilerden dereceye girenler büyük mutluluk yaşarken mutluluklarını öğretmenleri ve arkadaşları ile paylaştılar.

“Sizlerden çok umutluyuz”

Törende konuşan Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, “Sizlerden çok umutluyuz. Biz devlet olarak yeni dünya düzenine geçilen bu dönemde, dünyanın artık 2030’larda yepyeni paradigmaları konuştuğu bir dönemde farklı farklı açılardan artık savunmanın, güvenliğin, dijitale ve her şeyin aslında dijital ortama geçtiği, dünya ülkelerinin dijital ordular kurduğu, siber ordular kurduğu bir dönemde artık konvansiyonel yöntemlerle ayakta kalmanın, ilerlemenin mümkün olmadığı bir dönemde sizlerin çok daha fazla çalışmasına ihtiyacımız var. Yepyeni bir şeyler bulmanıza ve o şeyi bulduğunuzda anda çok kısa bir süre içerisinde hem gayri safi milli hasıla, olarak, hem sanayi üretimi olarak bir anda dünyada lider duruma geçebileceğimizi bilmenizi ve buna göre çalışmanıza ihtiyacımız var. Artık rekabet, en zor ev çok kolay. Yani bir anda bir şey bulduğunuzda bir anda bizi dünyanın lider ülkesi yapabilirsiniz. Bugün bizim Türkiye’de savunma sanayisinde göstermiş olduğumuz başarılara baktığımızda bunları daha ileriye taşıyacak olan sizlersiniz. Ben bu heyecanı hissediyorum. Devletimizin en üst düzeyde desteğini görüyorum. Ve bugün burada hem de Eskişehir’imizin bir gururu olan TÜBİTAK başkanımızın sizlerle birlikte olmasını da çok kıymetli ve çok değerli görüyorum” dedi.

“12 bölgede de bu heyecan yaşanıyor”

Törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, ülke genelinde yarışmaya katılım hakkında bilgi verirken her yıl artan rakamların kendilerini mutlu ettiğini şöyle dile getirdi:

“Öncelikle işte 23 binin üzerinde yapılan bir başvuru var tüm Türkiye’den. Bu sayılara bakarsak artışı rahat görüyoruz. Önceki yıllarda çok düşük sayılarda çok sınırlı katılımla, belli okulların farkındalığının olduğu bir yarışma kategorisinden şu an bütün Türkiye’nin, bütün illerinin, bütün ilçelerinde inanılmaz bir şekilde heyecan var. Ve şu an 12 bölgede de bu heyecan yaşanıyor. Ben bundan dolayı gerçekten öğrencilerimize ve onların cesaretlendiren öğretmenlerimize ve ailelerine ben yürekten teşekkür ediyorum. Çünkü Türkiye’nin gelişimini, 12 tane alan var burada. Hangi alan olursa olsun, her biri birbirinden kıymetli. Her birinde bir güçlüğe, bir soruna, bir ihtiyaca çözüm bulunmaya çalışılıyor. Gerçekten arkadaşlarımızın o heyecanı Bunun için hazırlanmış olmaları, bundan daha kıymetlisi yok. 12 tane bölgemizde şu an eş zamanlı işte pazartesi gününden itibaren başlayan süreç bugün ödül töreniyle birlikte sona erecek. Tabii bunun bir sonraki aşamasında inşallah finalimizi gerçekleştireceğiz Mayıs ayının sonunda. Ülke finali gerçekleşecek, Ankara’da olması planlanıyor. 23 bin projeden belki bu ayrıntıyla konuşmakta fayda var. Öğrenci sayımız olarak 37 bin 126 öğrencimiz. Ama biraz daha ayrıntıya gittiğimiz zaman bunun 16 bini erkek öğrencilerimiz 21 bini kız öğrencilerimiz. Ben hepsine teşekkür ediyorum.”

“Türkiye Yüzyılı işte bu proje yarışmalarından yetişen arkadaşlarımız”

Türkiye Yüzyılı’nın soyut bir kavram olmadığını belirten TÜBİTAK Başkanı Mandal, “Türkiye Yüzyılı dediğimiz kavram bir soyut kavram değil. Türkiye Yüzyılı işte gençlerimiz, öğrencilerimiz işte bu proje yarışmalarından yetişen arkadaşlarımız. Geçen yıl 6 Şubat’ta deprem yaşandı. Nisan ayında İstanbul’da TEKNOFEST vardı. Ve arkadaşlarımızın çözümleri, öğrenci arkadaşlarımızın çözümleri o depremde 6 Şubat’ta yaşanan eksikleri görüyorlar. Haberleşme olsun, yardım olsun, işte enkaz altındaki ulaşma olsun. Bunlara yönelik insansız hava aracı araçlarıyla, tasarımlarıyla ve çözümleriyle yani ürettikleri araçlarla buna çözüm oluşturmaya çalışıyorlar. 6 Şubat ve nisan ayı, 2 ay. Yani Türkiye’deki gençlerimiz, arkadaşlarımız, bakın bu sorumluluğa sahipler” dedi.

“23 bin 66 proje başvurusu alınmış”

Törene ev sahipliği yapan Eskişehir Teknik Üniversitesinin Rektörü Prof. Dr. Adnan Özcan ise “Başkanımızın önderliğinde düzenlenen elli beş 55.TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması için bulunuyoruz. Son kısmı için. Bu yıl 23 bin 66 proje başvurusu alınmış. Proje başvuruları görevli jüri üyelerinden değerlendirilmiş ve yapılan ön değerlendirme sonucunda 12 alanda toplam bin 219 proje bölge yarışmasına katılmaya hak kazanmıştır. Bursa Bölge Finali’nde sergilenmekte olan, Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Yalova, Balıkesir, Kütahya 7 ilin başvuruları burada bulunmakta” ifadelerini kullandı.

Tören, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

AA, DHA, İHA tarafından geçilen tüm haberler, MarmaraPost.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ajanslardan gelen haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.