Marmara Post

Alerjik Rinite, arılardan gelen doğal çözüm önerisi

Alerjik Rinite, arılardan gelen doğal çözüm önerisi
50 views
01 Şubat 2024 - 11:17

Arı Ürünleri Uzmanı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur, 50 farklı merkezde, toplamda 10 bin alerjik rinit hastası ile gerçekleştirilen bilimsel çalışmada Anadolu propolisli burun spreyinin yaşam kalitesini iyileştirdiği ve uygulama sonrasında toplam semptom ve klinik muayene skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlendiğine rastlandığını söyledi.

Formülün geliştiricisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı bilimsel çalışmanın detaylarını şöyle aktardı: “50 farklı merkezde, toplamda 10 bin alerjik rinit hastası ile gerçekleştirilen bilimsel çalışmada, Anadolu propolisli burun spreyinin yaşam kalitesini iyileştirdiği ve uygulama sonrasında toplam semptom ve klinik muayene skorlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma gözlendiği bulgularına varılmıştır. Bilimsel çalışmamız, “Effects of Anatolian Propolis and Hypertonic Saline Combination Nasal Spray on Allergic Rhinitis Symptoms: Prospective, Multicenter Study” başlığı ile Ear, Nose & Throat Journal tarafından yayına kabul edilmiştir.”

Samancı, Efficacy and Toxicity of Anatolian Propolis on Healthy Nasal Epithelial Cells başlıklı bilimsel çalışmada da burun spreyinin nazal hücrelere topikal uygulanmasının etkileri incelendiğini burun epitel hücrelerinde etkisi ve güvenilirliği tespit edildiğini aktardı.

Propolisin arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladığı tamamen doğal bir arı ürünü olduğuna dikkati çeken Samancı, kovandaki sterilizasyon ve çatlakların sıvanması amacıyla kullanılan bu maddenin, antiviral, antimikrobiyal, antibakteriyel ve antifungal özelliğe sahip olduğunu söyledi.

AA, DHA, İHA tarafından geçilen tüm haberler, MarmaraPost.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ajanslardan gelen haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.