Marmara Post

Bakan Kacır, Zonguldak Belediye Sineması’nın açılışında konuştu

Bakan Kacır, Zonguldak Belediye Sineması’nın açılışında konuştu
44 views
07 Mart 2024 - 20:15

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın Türkiye Yüzyılı’nda Milli Teknoloji Hamlesi hedefleri doğrultusunda savunma sanayinin başrolde olduğu bir dönüşüme tanıklık ettiklerini söyledi.

Bir süre önce tadilatı tamamlanan Zonguldak Belediyesi Sineması’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, TTK Genel Müdürü Muharrem Kiraz, Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, AK Parti Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Açılış saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

30 Ağustos Zafer Bayramı Özel Konseri ve 100. Yıl Marşı eseri söylenen program, ZBEÜ Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası’nın konseri ile devam etti.

11 yıl sonra hayat geçirilen Belediye Sineması binasının çok amaçlı bir şekilde hizmet vereceğini aktaran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Konferans, sinema ve tiyatro salonları gibi çok amaçlı hizmet vermeye başlayacak bu merkez, AK Parti’mizin belediyecilikte öncü ve örnek projelerinden biri oldu. AK Parti belediyelerimiz, belediyecilikte sadece altyapı hizmetleri ile yetinmiyor, sosyal alanlarda marka işlere imza atmaya devam ediyor. Bugün tekrar açılışını yaptığımız tarihi sinema tam 62 yıl boyunca, şehrimizin kültür-sanat alanına önemli katkılar sağlamıştı. Fakat 11 yıl önce dönemin belediyesi tarafından maalesef kapısına kilit vurulmuştu. Şehirler hafızalarıyla yaşarlar. Şehirlerin hafızalarını diri tutanlar da böylesi mekanlardır. Ne mutlu böylesi mekanları şehir sakinlerine kazandıranlara” dedi.

“22 yıldır nice zorlukların üstesinden geldik”

Hizmet belediyeciliği ve gerçek belediyecilik anlayışıyla Türkiye Yüzyılı’nda kalkınma hamlelerini kültür ve sanattan bağımsız tasavvur etmediklerini söyleyen Bakan Kacır, “Hamdolsun, biz eser ve hizmet belediyeciliği, gerçek belediyecilik anlayışı ile 7’den 77’ye tüm vatandaşlarımızı yeniden bu mekanla buluşturuyoruz. Türkiye Yüzyılı’nda, tam bağımsız ve müreffeh Türkiye yolunda kalkınma hamlelerimizi kültürden ve sanattan bağımsız tasavvur etmiyoruz. Kültür ve sanat faaliyetlerini, toplumun tüm kesimlerini bir araya getirerek aralarında birlik ve beraberlik duygularını pekiştiren, milletimizi ortak amaçlar ve duygular etrafında birleştiren, kucaklayan bir çimento olarak görüyoruz. Sanatın belirli kalıplara sıkıştırılmasını, toplum ve siyaset mühendisliğinin bir aracı olarak kullanılmasını reddediyoruz. “Büyük, güçlü ve tam bağımsız Türkiye” hedefimize giden yolda 22 yıldır gece gündüz çalışarak hep birlikte nice zorlukların, badirelerin, saldırıların ve imtihanların üstesinden geldik. Ülkemizi siyasi ve ekonomik prangalardan kurtararak 22 yılda asra bedel projelere imza attık. Artık tarihten gelen kadim kültürüyle, üretimiyle, yönetimiyle lider bir ülke var” diye konuştu.

“2023 yılında ihracatımız deprem felaketine rağmen Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı”

22 yılda OSB sayısını 361’e, Ar-Ge harcamalarını 12 milyar dolara, ihracatı 255,8 milyar dolana çıkardıklarını hatırlatan Bakan Kacır, “İnsanlık için adalet ve merhamet değerlerinin savunucusu bir Türkiye var. Bugün Türkiye 22 yılda; Organize sanayi bölgesi (OSB) sayısını 192’den 361’e OSB’lerde çalışan sayısını 415 binden 2,6 milyona, İhracatını 36 milyar dolardan 255,8 milyar dolara, Ar-Ge harcamalarını 1,2 milyar dolardan 12 milyar dolara, Ar-Ge personeli sayısını 29 binden 272 bine çıkarabildiyse bu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti iktidarlarının eseridir. Tüm dünyanın krizlerden geçtiği bugünlerde yatırım, istihdam, üretim ve ihracat rotasında kalkınma yolculuğumuza hep birlikte emin adımlarla devam ediyoruz. 2023 yılında ihracatımız deprem felaketine rağmen Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdı. Ekonomimiz 14 çeyrektir kesintisiz büyüyor. Kişi başına düşen millî gelirimizi 13 bin 110 dolara, ülkemizin toplam Millî gelirini ise 1 trilyon 118 milyar dolara çıkardık. Bu göstergeler, ülkemizin büyüme ve kalkınma yolculuğunun bir özeti niteliğini taşıyor. Tabii yetmez diyoruz. Ekonomik ve siyasi bağımsızlığımızın teknolojik bağımsızlıktan geçtiği bilinciyle kritik teknolojilerde büyük bir hamle gerçekleştiriyoruz. “Millî Teknoloji Hamlesi” hedeflerimiz doğrultusunda; savunma sanayinin başrolde olduğu bir dönüşüme tanıklık ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Savunma sanayimizde devler ligine yükseldik”

2000’li yıllarda Türkiye’nin kendi piyade tüfeğini bile dışarıdan aldığını hatırlatan Bakan Kacır, “2000’li yılların başında kendi piyade tüfeğini bile dışarıdan alan bir ülke iken, son 22 yılda kamunun etkin yönlendirmesiyle, uzun vadeli ve paradigma değişimlerine odaklanan bakış açısıyla savunma sanayimizde devler ligine yükseldik. Karşılaştığımız örtülü ve açık onca ambargoya rağmen yerli ve millî kara, deniz ve hava platformlarını hizmete aldık. Savunma sanayi ürünlerinde yüzde 20 seviyesinde olan yerli üretimin payını yüzde 80’lere çıkardık. Artık, kendi eğitim uçaklarını, helikopterlerini, deniz platformlarını, kara araçlarını, uzay sistemlerini geliştirebilen, üretebilen bir ülkeyiz. Savunma sanayinde bizi başarıya ulaştıran yaklaşımı sivil alanlara da taşıyarak 60 yıllık hayalimiz, yerli ve millî otomobilimiz Togg’u ürettik ve aziz milletimizin hizmetine sunduk. İlk Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın uzay bilim misyonuna 85 milyon iftiharla şahitlik ettik. Şimdi 5G teknolojilerinden uçan akıllı mobilite sistemlerine, bataryadan çip teknolojilerine, güneş panellerinden rüzgâr türbinlerine, biyoteknolojik ilaçlardan yeni nesil uydu teknolojilerine, hızlı trenlere kadar birçok alanda büyük hamleler gerçekleştirme hedefiyle yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, sinema binasının açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan’a böyle güzel bir mekanı açmasından dolayı teşekkür ediyoruz. Az önce çok güzel bir konser dinledik. ZBEÜ Devlet Konservatuarı ve devlet sanatçılarına teşekkür ediyorum. Zonguldak ilk vilayet. Kültür sanatta da Türkiye’nin gelişmesine öncülük etmiş şehirlerden bir tanesi. Yine bu kimliğini koruyor. Türkiye Yüzyılı’nda yine yerini muhafaza edecektir.” dedi.

“Salonumuz birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak”

Sinemayı 11 yıl aradan sonra açmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, “62 yıl kesintisiz hizmet veren sinemamızı bugün itibariyle hemşehrilerimizin hizmetine sunmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Belediye sineması bizim için sadece perde ve koltuklardan ibaret değil. Paylaşılan kahkahaların ve bazen gözyaşlarının tanığı olan sinemamızda eskiyi yad etmek tarifi olmayan bir duygu. Buradaki etkinlikler bütün toplumumuza hizmet edecek. Sinema, tiyatro. Kongre, kültürel etkinliklerimiz başta olmak üzere birçok etkinliğe tanıklık edecek” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, Bakan Mehmet Fatih Kacır’a Zonguldak’ı simgeleyen hediye takdim etti. Bakan Kacır da Türkiye Yüzyılı Marşı’nın yazarı ve bestecisi Doç. Dr. İlker Kömürcü’ye hediye takdim etti.

Program, açılış kurdelesinin kesilmesi ile sona erdi.

AA, DHA, İHA tarafından geçilen tüm haberler, MarmaraPost.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ajanslardan gelen haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.